Kallas ja peaaegu illegaalne valimisreklaam

Endine peaminister ja Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas on avaldanud mõtteid valimiskampaania, plakatite, lendlehtede ja nende vaat et illegaalse staatuse asjus. Delfi/EPL avaldas veteranpoliitiku mõlgutused koos minu toetajate rohujuuretasandi toetuskampaania fotoga (isevalmistatud tõukekelk kandmas minu valimisreklaami ja parkimas Tallinnas).

Kallas tõdeb muuhulgas:

“Kui lõpeb poliitikute artiklite avaldamine, ei tähenda see, et poliitikast ei räägita. Varavalgest hilisõhtuni jahvatavad kõik veebiväljaanded, raadio- ja telekanalid poliitilistel teemadel. Ainult et peaaegu ilma poliitikuteta. Seletajad on ajakirjanikud, igasugused isemõtlejad, “eksperdid”. Miks jutumärkides? Aga selle pärast, et mitte keegi pole neist täiesti erapooletu. Igaühel on oma sümpaatiad ja antipaatiad. See on loomulik ja seda ei pea häbenema. Seda peab vaid teadma. Mulle näiteks on ammu ilmne, et mõned lehed või portaalid on mõne konkreetse erakonna suhtes maksimaalselt soodsad. Vahe pole mitte selles, mida avaldatakse, vaid selles, mida ei avaldata. Ja mis kellaajal midagi ilmub ja kui kauaks kättesaadavaks jääb.

Poliitika on võitlus normide loomise ja rahvatulu ümberjaotamise nimel. See on paratamatu igas ühiskonnas, igas kogukonnas. Demokraatias on poliitika avalik. Valimisvõitluse piiramine, selline, nagu seda meie teeme Eestis, on jabur.”

Lisan Kallase mõtetele kaaluks, et ka riigi- ja linnaametnikel on sümpaatiad ja antipaatiad ning vahel kandideerivad ametnikud ka ise valimistel, muutudes konkureerivaks osapooleks. Seetõttu esitataksegi lähiajal Tallinna Linnavolikogus ametlik arupärimine, et välja selgitada, kes täpselt ja miks üritas anda õigusvastast haldusakti, et eemaldada minu toetajate reklaam Tallinna tänavatelt. Võimu kuritarvitamine on seejuures tunduvalt häirivam, kui “illegaalsed lendlehed”, millest Kallas kõneleb.

Täpsemalt allolevas tekstis:

Tallinna linn asus võitlema jalgratastega, ees terendab lahing tõukekelkudega

Haabersti Linnaosavalitsus nõuab, et Haaberstis, Kristiines ja Põhja-Tallinnas Riigikokku kandideeriv kirjanik, vabamõtleja ja Eesti ökoriigi idee eestvedaja Roy Strider kõrvaldaks Haabersti linnaosast tema kandidaadireklaame kandvad jalgrattad. Riigikogu liikme kandidaat kinnitab, et kuigi ta pole jalgrattakampaaniaga ise otseselt seotud, on tegemist ebaseadusliku nõudega ning linnaosavalitsuse korraldusele ei alluta.

Täna hommikul sai Sotsiaaldemokraatliku Erakonna peakorter Haabersti Linnaosavalitsusest ootamatu teate. 1.valimisringkonna kandidaat Roy Strider on Haaberstis teinud kampaaniat jalgratastega, millel on tema reklaam. Rattad on pargitud linnaosa territooriumile jalgrattalukuga. Linnaosavalitsusest helistati ja öeldi, et kuna see reklaam pole kooskõlastatud LOV-ga, siis peab jalgrattad ära korjama. Kui seda ei tehta, sekkub MUPO ja võtab pargitud rattad ära.

Lõuna-Eestis elav kirjanik ja aktivist teatas Räpinast, et jalgrattakampaaniat veavad tallinnlased, kes toetavad tema valimislubadusi ja poliitilisi plaane ning jalgrataste asukohtadest ega arvust pole kandidaadil täpsemat aimu. Samuti pole ta kampaaniat ise kelleltki tellinud ega selle eest ka sentigi maksnud.

“Võibolla on see tõesti juba üllatav, et tänapäeval võib poliitikutel olla ka nö rahva toetust. Olen pool elu seisnud inimõiguste ja vabaduste eest ning jalgratturite tegevus toetab minu kampaaniat sõltumatult. Võtke heaks, või pange pahaks, aga jalgrattakampaania minu toetuseks tekkinud isealgatuslikult ning olen kuulnud, et lähiajal plaanitakse lisaks sellele ka tõukekelgukampaaniat. Loominguline kampaania ei pea alati olema kellegi poolt tellitud, mäekõrguste fotodega, rahaga ülekullatud või standartne. Jalgratas on loodustsäästev ja tervislik sõiduriist ning minu arusaamise järgi ei ole need jalgratturid ühegi seadusega vastuollu läinud.”

Vastavalt Tallinna Linnavolikogu kinnitatud “Välireklaami ja teabe paigaldamise kord” § 1 lõike 3 punkti 3 kohaselt ei reguleerita selle korraga sõidukitesse ja nende välisküljele teabekandjate paigaldamist. Sellest hoolimata saatis Haabersti LOV ka Riigikogu liikme kandidaadile Striderile kurja kirja:

“Tallinna linnas kehtib välireklaami ja teabe paigaldamise kord (Tallinna Linnavolikogu määrus 19.04.2018 nr 9), mille alusel võib reklaami/teavet linnarajatisele paigaldada.
Kuna reklaamkandjad ei ole Haabersti Linnaosa Valitsusega kooskõlastatud, siis palume nad koheselt teisaldada Haabersti linnaosa territooriumilt.”

Seepeale oli Strider sunnitud linnaametnikele vastama: “Teatan teile vastuseks, et jalgratas on sõiduk.” Linnaosavalitsus ei jätnud jonni ning protestis: “Bussipeatused ei ole parkimisala, seega palun peatustest jalgrattad eemaldada. Kui olla täpne, siis Teie reklaam ei ole sõiduki välisküljel.”

Viimaks sekkus absurdihõngulisse kirjavahetusse ka üks jalgrattakampaania korraldaja, kes hoiatas ametnikke: “Meie reklaam on sõiduki välisküljel, igatahes mitte siseküljel! Jalgrataste parkimise kohti ei ole LOV ega LV määrustega reguleeritud. Katse neid reguleerida oleks tõenäoliselt vastuolus seadusega, kuna puudub seadus (volitusnorm), mis KOV kätte sellise õiguse annaks. Me pole midagi valesti teinud, ja ei kavatse neid eemaldada. Palun ärge üritage anda õigusvastast haldusakti, nii ei käi asjad.”

Enda kinnitusel parteideülese kandidaadina, kuid sotsiaaldemokraatide nimekirjas Riigikokku kandideeriv Strider tekitas hiljutisel sotside parteikongressil elevust, nõudes aktsiisipoliitika muutust ja piirikaubanduse Eesti poole üle toomist, et ääremaadel majandust ja elukvaliteeti edendada. Strider soovib Eestit arendada kogu maailmale eeskujuks olevaks ökoriigiks, samuti on ta juba teatanud, et on Rail Balticu hetketrassi vastane.